Úterý 21. ledna 2020, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. ledna 2020 Běla

Politická inkluze

13. 01. 2020 22:56:48
Politická inkluze je cesta do pekla dlážděná dobrými úmysly, jedna strana zasažená padesátiletou inkluzí by mohla vyprávět. Jak je ale vidno, na poučení se z historických chyb, se už dávno zapomnělo.

Pirátská inkluze
Tato strana přišla s požadavkem na snížení hranice pro vstup do sněmovny na 3%. Jak k tomuto číslu přišli? Nebudou se některé strany, třeba Zelení, cítit touto hranicí diskriminovány? Logické by bylo hranici snížit tak, aby hranicí pro vstup do sněmovny bylo tolik procent, kolik odpovídá jednomu celému poslanci tj. třeba 0,6 % při odstranění diskriminačního výpočtu zastoupení poslanců. Další snižování hranice by bylo možné pouze v případě, že by jedno poslanecké místo sdílelo více stran a měli soudně dohodnutou střídavou péči o společného poslance.

Co by bylo výsledkem takové inkluze? Několik stran by přišlo snad o poslední šanci k zamyšlení o své existenci. Proč by potom nemohli o snížení hranic usilovat i prezidentští kandidáti nebo sportovci při kvalifikaci na MS? Ne takovou inkluzi nechci, chci si vybírat z těch, kteří věří ve svou sílu a chtějí vládnout a ne se jen vést na koaličním ocase. Takže v tomto ohledu je strana spoléhající na takovou inkluzi pro mě nevolitelná.

Koaliční inkluze TOP x Starostové
Před parlamentními volbami jsem se na chvilku zaradoval, když naskočil klip dvou rozjařených kluků, kteří si to spolu chtěli rozdat s ostatními. Bohužel jim to dlouho nevydrželo. Přestože si oba věřili, že mají na 5% do sněmovny, nevěřili, že 5 + 5 = 10. Teď mají oba dvakrát -3 poslance a uplakané kapesníky.

Ano, proč dělat z bonusu něco, na co má šanci dosáhnout každý? Tak to v Ústavě ČR je a pro získání bonusu je vždy potřeba udělat něco navíc, štěstí přeje odvážným a v případě zmíněných kluků to mohlo být i daleko víc jen z toho prostého důvodu, že to mohl být subjekt, který by mohl bouchnut pořádně do stolu a to se některým, třeba mě, líbí a o hlasu bych silně uvažoval. Pokud si strany nevěří, pořád mají šanci spojit se do jedné a dveře pro limit 5 % jsou pořád otevřené.

Milion chvilek pro inkluzi
Byl to jen krátký důvod k radosti. Vždyť co jiného dokáže přilákat politicky promiskuitního jedince jako jsem já, když ne vznik nového politického hnutí! Jenže radost vyprchala v okamžiku, když potencionální nové tváře začali zdůrazňovat, že chtějí dělat nepolitickou politiku. Bojovat proti dvojhlavé sani Babiš-Zeman a vítězné vavříny potom darovat opozičním stranám. Je to jako v pohádce o Jiříkovi, kdy Jiřík dodá králi princeznu včetně živé a mrtvé vody a v tom okamžiku celá pohádka končí smrtí Jiříka a dovětkem, že si král vzal princeznu a pokud neumřeli ... Takže tu máme od Chvilek pohádku, které pleská i sám Babiš.
Copak už některé strany zapomněly, že musí bojovat o voliče? To jako neumí svolat demonstraci? Nebo mají reálnou představu, kolik lidí by na tu jejich demonstraci přišlo? Co mají z takového boje proti Babiši jejich potencionální voliči? Radost s ukořistěných bojových zástav? Takové kořisti jsou sice pěkné, budou se pěkně vyjímat ve stranických vitrínách, ale volič chce něco jiného.
Měl jsem rozepsanou pohádku o Slovenské prezidentce Čaputové, jak se zcela z nenadání z čista a jasna zjevila těsně před volbami. Potom co jsem si přečetl její životopis, bylo mi do pláče z toho na jakých jednoduchých principech se ta politika na Slovensku dělá. Takže stručně: někdo si založí politické hnutí (pro praktikující Antibabiše raději toto hnutí hlouběji nestudovat), které kupodivu, kromě demonstrací jde i do voleb. To hnutí existuje několik let a v tom hnutí politicky rostou i její členové. Jedna členka se po několika letech z pozice místopředsedkyně strany rozhodne jít do prezidentských voleb a vyhraje. A potom se koukněme do naší země a máme tu hnutí, které nechce jít do voleb a prezidentské kandidáty, kteří mají politické zkušenosti podobné jako já, tj. matematicky blížící se nule.

Milione chvilek, mám pro tebe novou výzvu, buď jdi do voleb nebo někam jinam a přestaň operovat v politickém prostoru, kde jako obrovská kopřiva stíníš slunečním paprskům, které by mohly dopadnout na úrodnou zem a daly možnost vzniknou novému hnutí, které by do té politiky šlo (a já bych jej mohl volit).


Čižinského inkluze
Jako by už nebylo Chvilek milion, zjeví se tu další prorok bez velkých politických ambicí, který hledá 3 tisíce věrozvěstů, kteří by objížděli venkov a přiváděli nás venkovany na pravou Pravou víru. Co je to za cíl vyzobat váhající voliče a nevoliče a nepoškodit přitom zajeté politické subjekty? To už radši Trikoloru, která si našla svoje místo napravo od přecpaného středu, kde snad kromě komunistů a Tomia hledají spásu všechny strany. Jak budete takový věrozvěst vypadat? Bude mít nějaké zkušenosti z venkova, kde pravděpodobně pan Čižinský pravděpodobně nikdy nebyl a pohledy na venkov získával jen z Chalupářů nebo filmu Jen ho nechte, ať se bojí? Bohužel, venkovan mého typu chodí rád k volbám, když o něco jde. Pokud bude mít dojem, že bude jedno jestli bude vládnout Petr nebo Pavel, k volbám buď nepůjde, nebo půjde volit tak, aby už konečně ze sněmovny vypadla strana, která mu bude nadávat do vidláka, co za všechno může a to tak, že bude volit jistotu v podobě hnutí jistého Andreje.

Strany a straničky, pokud nějakým hendikepem trpíte, pokuste se jej zbavit a jděte za svým snem pevným krokem. Vy co děláte politiku jen jako koníček, pochopte, že prostor na pískovišti je omezený a že svým megalomanským plácáním báboviček třeba neumožníte vyrůst novému architektovi.

Divíte se, že volič chce vedoucího, vůdce nebo lídra? Proč nechce jen předsedu? Proč vítězí Babišové, Trumpové a Putinové? Je to o předání své důvěry někomu, kdo má cíl (nebo to tak umí podat). K čemu je předseda, který nemá cíl? Ano (ANO), můžeme konkurentovi na cestě k jeho cíli tu cestu něčím ztížit, ale bez vlastního cíle, kterému voliči uvěří se z lídrů stávají jen bezcílně bloudící předsedové.

Autor: Jaroslav Haluza | pondělí 13.1.2020 22:56 | karma článku: 27.14 | přečteno: 763x

Další články blogera

Jaroslav Haluza

Velký okruh Prahy? Nechtělo by to něco reálnějšího?

Praha se v posledních letech potýká s řadou problémů. Chybí byty, padají mosty a ty co stojí chtějí spadnout každou chvíli. Nejdůležitější silnice vede přes Václavské náměstí a vesničané úspěšně blokují dokončení obchvatu.

19.1.2020 v 0:07 | Karma článku: 8.60 | Přečteno: 487 | Diskuse

Jaroslav Haluza

Dokážeme využít vesmírný program pro zlepšení dopravy na D1?

Ministerstvo dopravy má plán jak posunout úroveň naší nejoblíbenější dálnice do nového věku. Chystá se použít některé inovativní zbrusu nové technologie, jejichž popis se mi dostal nedopatřením do ruky.

20.11.2019 v 12:45 | Karma článku: 7.19 | Přečteno: 228 | Diskuse

Jaroslav Haluza

Vše nejlepší k narozeninám pane prezidente

Pane prezidente, přestože Vás nemám rád a nevolil jsem Vás, přeji Vám k narozeninám vše nejlepší a ať ve zdraví dokončíte Vaše druhé volební období.

28.9.2019 v 1:00 | Karma článku: 20.92 | Přečteno: 735 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Dušan Póč

ODS v sobě skrývá nového Biĺaka

Tak nám ODS nabízí nového Biĺaka, Indru, Koldera, Švestku či kapka, paní Müllerová. I tak si lze vysvětlit volbu Alexandra Vondry do vedení partaje, která, jak ukázal její 29. kongres, netouží po ničem jiném, než po bezbřehé moci.

21.1.2020 v 11:44 | Karma článku: 30.17 | Přečteno: 877 |

Marek Zeman

Jsme už konečně velmoc?

Česká republika je v hledáčku dalších velmocí a konečně jsme prorazili v celosvětovém měřítku, nic si nenecháme líbit!

21.1.2020 v 11:29 | Karma článku: 10.18 | Přečteno: 269 | Diskuse

Jan Hink

Chceme znát svého diktátora! Demokracie je podvod!

Jsme zvyklí na jména diktátorů v jiných zemích. Hitler, Kim-Čong-Un, Kaddáfí, Husajn, Erdogan, Putin, Asad. Kdo však stojí za prosazováním zákonů u nás, zákonů, které lidé nechtějí? Ani královské rodiny to zřejmě nejsou.

21.1.2020 v 10:17 | Karma článku: 17.80 | Přečteno: 281 | Diskuse

Jan Dvořák

Víceministr Havlíček zasahuje

„Jiřinko, bylo by kafíčko?“ oslovil ministr Havlíček sekretářku, když podepisoval štos různých rozhodnutí, která se týkala..ale to je jedno, čeho. Hlavně, aby papíry podepsat stihnul.

21.1.2020 v 8:55 | Karma článku: 17.97 | Přečteno: 421 | Diskuse

Vlastimil Kraisl

400 mega za eshop? Amatéři...

Ať byla firma na e-shop k prodeji dálničních známek vysoutěžena nebo ne, ať je cena vysoká či není, pořád to je ve srovnání s největším tunelem v IT oblasti jen takové menší plácnutí do vody.

21.1.2020 v 8:26 | Karma článku: 28.91 | Přečteno: 1018 | Diskuse
Počet článků 24 Celková karma 14.31 Průměrná čtenost 684

Nejsem ekonom, ale jednou za čas (měsíc) se potkám s penězi, takže bych chtěl v rámci možností kecat do ekonomiky. Nemám dobré zkušenosti se státní správou a chtěl bych alespoň trochu načnout klacky, které mi házejí pod nohy. Nejsem politik, do hospody moc nechodím a tak se chci vypovídat alespoň tady.

Najdete na iDNES.cz